[notloggedin] [/notloggedin] [loggedin] [/loggedin]
[notloggedin] [/notloggedin] [loggedin] [/loggedin]
14. november 2025

Aalborg starter LGBT+ handleplan i 2026

Aalborg Kommune sætter fra 2026 gang i udarbejdelsen af en LGBT+ handleplan for at styrke tryghed, ligestilling og inklusion, efter bred opbakning i Mangfoldighedsudvalget og Økonomiudvalget.

Et flertal i Mangfoldighedsudvalget har besluttet at starte processen for en LGBT+ handleplan, der skal sikre bedre livskvalitet og tryghed for LGBT+ personer i Aalborg. Det skriver Aalborg Kommune i en pressemeddelelse.

Politisk opbakning og baggrund

Initiativet blev udsprunget af et borgermøde arrangeret af foreningen Lev Lad Leve med bred politisk støtte. Økonomiudvalget godkendte anbefalingen fra Mangfoldighedsudvalget med stemmer fra alle partier. Der peges på alarmerende tal om mistrivsel og selvmordstanker blandt LGBT+ unge som begrundelse for handleplanen.

Centrale
HOV!

Du skal logge ind eller oprette en profil for at læse indlægget.

Klik her hvis du har glemt dit brugernavn eller kodeord

Bliv en del af kommunalt.dk og opret en profil her.

Del indlægget
kommunaltdk logo
Tilmeld vores nyhedsbrev og få nyheder om salg til kommuner.