Aalborg Kommunes Entreprenørenhed knuste 1740 ton beton i 2024 og genanvender det i cykelstier og kantfyld for at øge holdbarheden og reducere omkostningerne.
Genbrugsbeton i drift
Hos Entreprenørenheden under By og Land i Aalborg Kommune genbruger man beton fra fortovsrenoveringer ved at knuse den til genbrugsbeton. I 2024 blev 1740 ton beton knust mod 1200 ton året før. Det skriver Aalborg Kommune i en pressemeddelelse.
“Betonen kommer fra de fortove, som vi skifter rundt omkring, når vi laver nye fortove. Vi skifter nogle kilometer hvert år, når du bryder en vej op. Vi beder også private om at aflevere deres beton her, hvis den er ren. Men den skal være ren, vi vil ikke have asfalt og alverdens ting i det”, siger afdelingsleder Niels Sloth Christiansen.
Øget holdbarhed og økonomi
Genbrugsbetonen har flere fordele udover det bæredygtige aspekt. Betonen holder bedre end almindelig vejgrus, der ofte bliver skyllet væk. Prisen er cirka den samme, men den øgede levetid betyder færre genfyldninger og lavere driftsomkostninger.
“Det holder meget bedre end almindelig vejgrus, der bliver skyllet ud. Prisen er cirka det samme, men nu kan vi få noget, der holder længere tid end grus, og det betyder, at vi ikke skal genfylde så mange gange. Det betyder, at der er meget mere økonomi det”, siger Niels Sloth Christiansen.
Samarbejde med IBF
Entreprenørenheden har indgået et samarbejde med virksomheden IBF i Nørresundby, som modtager knust genbrugsbeton til produktion af belægningssten. Ved seneste knusning blev der leveret 200 ton beton, mod 75 ton tidligere.
“Når vi knuser betonen ned, så får de noget, og så laver de et forsøg, hvor de blander genbrugsbetonen i deres produktion af fliser. IBF kommer også til at aftage mere og mere af det, og det vil de gerne, fordi den er så ren”, siger Niels Sloth Christiansen.
Lige nu testes belægningsstenene dagligt foran køretøjshallen, hvor tunge køretøjer afprøver holdbarheden ved kørsel over dem.







