Hele 800 nye erindringer lanceres nu i Københavns Stadsarkiv og på kbharkiv.dk. Mange af fortællingerne stammer fra 2. verdenskrig. Kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde er begejstret.
800 fortællinger fra fortiden
Så mange nye erindringer kan Københavns Stadsarkiv nu åbne for offentligheden.
Det sker, fordi hundredvis af københavnere tilbage i 1995 nedskrev deres fortællinger om livet i København, hvor en stor del af de nye erindringer stammer fra 2. verdenskrig. Nogle forfattere oplevede krigen som børn, mens andre allerede var unge eller voksne under besættelsen. Det giver forskellige perspektiver på hverdagen under krigen, og man kan læse øjenvidneberetninger om så forskellige emner som sortbørshandel, rationering, modstandskamp, bombardementer, flugt og beslaglagte skoler.
Tilgængeligt for alle
I 25 år har erindringerne ventet på at se dagens lys. Men nu er de endelig blevet tilgængelige for alle nysgerrige, der frit kan søge i og læse dem på kbharkiv.dk.
Den nye erindringssamling glæder Københavns kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde:
”Erindringerne er en historisk guldgrube, hvor almindelige københavnere kommer til orde og fortæller om livet i København i tiden fra 1920-1960. Det var en tid præget af store kriser og tiltag – fra økonomisk depression, boligmangel og arbejdsløshed, over besættelse og befrielse til efterkrigstidens opsving og udvidelse af velfærdsstaten. Det er en tid, der giver stof til eftertanke,” siger hun og uddyber:
Du skal logge ind eller oprette en profil for at læse indlægget.







