[notloggedin] [/notloggedin] [loggedin] [/loggedin]
[notloggedin] [/notloggedin] [loggedin] [/loggedin]
10. marts 2026

Guldborgsund vil være VILD

Guldborgsund Kommune melder sig ind i Miljøministeriets konkurrence om at blive Danmarks VILDESTE Kommune.

Den vildeste kommune i landet

Miljøminister Lea Wermelin har inviteret alle landets kommuner med i konkurrencen om at blive ”Danmarks VILDESTE Kommune”. Det bliver med Guldborgsund Kommune som en af kombattanterne, det har Teknik, Miljø og Ejendomsudvalget netop besluttet.

Det er oplagt, at vi deltager. Det er en del af udvalgets strategi at fremme bæredygtighed, og vi har i kommunen arbejdet for at fremme biodiversitet i mange år – senest har vi afsat en pulje på 500.000 kroner, som skal bruges på forskellige biodiversitetsprojekter. Så det er lige i vores boldgade, og jeg er sikker på, at vi står stærkt i feltet allerede, siger formand for udvalget Peter Bring-Larsen.

Vild natur og masser af bier

I kommunen er der siden 2014 udlagt tæt på 20.000 kvadratmeter med bivenlige blomsterenge. Det gør kommunen til en af de mest bivenlige i Danmark kåret af Danmarks Biavlerforening. Dertil kommer masser af vild natur på blandt andet Saxenhøj, der er en af frontløberne i kommunens vilde naturindsats.

HOV!

Du skal logge ind eller oprette en profil for at læse indlægget.

Klik her hvis du har glemt dit brugernavn eller kodeord

Bliv en del af kommunalt.dk og opret en profil her.

Del indlægget
kommunaltdk logo
Tilmeld vores nyhedsbrev og få nyheder om salg til kommuner.