[notloggedin] [/notloggedin] [loggedin] [/loggedin]
[notloggedin] [/notloggedin] [loggedin] [/loggedin]
31. juli 2026

Guldborgssund den nye guldkyst

Serviceniveauet stiger på Marienlyst

Lysten til at besøge Marielyst er ikke længere kun forbeholdt sommerferien. Flere og flere sætter kurs mod det skønne område på Falster hen over hele året, og derfor har Økonomiudvalget nu bevilliget et løft af serviceniveauet, så området fremstår indbydende hele året. Samtidig betyder bevillingen også udvikling af nye tiltag.

Mere populært end nogensinde

Besøgstallet i området på og omkring Marielyst er gennem de senere år vokset stødt, og flere og flere besøger nu også området uden for højsæsonerne. Samtidig er der i dialogen med lokalområdet, rejst en række ønsker for at sikre en bedre oplevelse for besøgene og turister. Derfor har Økonomiudvalget besluttet at bevillige kr. 600.000, så serviceniveauet fastholdes året rundt og ikke kun i ferieperioden.

”Det er virkelig positivt, at vores område tiltrækker så mange af vores borgere og turister hele året. De mange gæster og udvidelsen af sæson kræver naturligvis, at kommunen følger med i forhold til serviceniveauet. Derfor er jeg også rigtig glad for, at vi i Økonomiudvalget har bevilliget penge til netop det, så området kan være flot og indbydende” siger borgmester John Brædder.

HOV!

Du skal logge ind eller oprette en profil for at læse indlægget.

Klik her hvis du har glemt dit brugernavn eller kodeord

Bliv en del af kommunalt.dk og opret en profil her.

Del indlægget
kommunaltdk logo
Tilmeld vores nyhedsbrev og få nyheder om salg til kommuner.