Esbjerg Kommune har på fem år reduceret sine CO2-udledninger med 20,1 procent, mens lokale projekter og elcykelordning fremmer borgernes engagement i den grønne omstilling.
Den årlige afrapportering for kommunens geografiske CO2-udledninger viser en samlet reduktion på 20,1 procent fra 2019 til 2023. Det skriver Esbjerg Kommune i en pressemeddelelse.
“Det er stærkt at vi som kommune, i stærke partnerskaber med både virksomheder, uddannelser og civilsamfund, har reduceret en femtedel af vores CO2-udledning. Det giver motivation til at klø på og fortsætte vores ambitiøse klimaindsats,” siger formand for Klima & Miljøudvalget, Jørgen Ahlquist.
Størstedelen af reduktionen kan tilskrives tiltag inden for energiområdet, selvom lukningen af Esbjergværket først vil kunne aflæses i tallene for 2024 og 2025.
Lokale projekter og elcykler
Syv lokale projekter har i det forgangne år fået midler fra Klimahandlingspuljen, som blev oprettet med 100 000 kr. fra kommunens klimafond. Puljen er efter uddelingen genopfyldt med nye 100 000 kr. til kommende grønne initiativer.
Du skal logge ind eller oprette en profil for at læse indlægget.






