[notloggedin] [/notloggedin] [loggedin] [/loggedin]
[notloggedin] [/notloggedin] [loggedin] [/loggedin]
22 juli, 2024

Nu bliver luften i Odense renere

Odenseanerne kan trække vejret i renere luft

Biler, varebiler, busser og lastbiler udleder sundhedsskadelige partikler, der forurener luften. Særlig slem er udstødningen fra ældre, dieseldrevne køretøjer. Men nu kan odenseanerne glæde sig over renere luft inden for Ring 2, efter at kravene til kørsel inden for miljøzonen er blevet skærpet fra 1. juli 2020. Fra i dag udstedes der bøder til lastbiler, busser og varebiler, som overtræder kravene.

 

Hvad COVID-19 gjorde for partikeludledningen

Udledningen af sundhedsskadelige partikler og NOx fra udstødningen på især ældre køretøjer har stor betydning for kvaliteten af luften i vores by – og dermed også store sundhedsmæssige og samfundsøkonomiske konsekvenser.
I mange af de

HOV!

Du skal logge ind eller oprette en profil for at læse indlægget.

Klik her hvis du har glemt dit brugernavn eller kodeord

Bliv en del af kommunalt.dk og opret en profil her.

Del indlægget

Andre indlæg

Nye almene boliger på vej i Valby

Kulbanekvarteret kan snart få både flere almene boliger og en tryggere og mere cykelvenlig forbindelsesvej til Grønttorvsområdet.  Der kan være op til 11.000 kvm nybyggede, almene

Læs mere »
kommunaltdk logo
Tilmeld vores nyhedsbrev og få nyheder om salg til kommuner.