Corona-krisen betyder, at der i Aarhus Kommune kan blive behov for øget fleksibilitet og smidighed, herunder at nogle medarbejdere midlertidigt flyttes til andre opgaver i kritiske funktioner. Det er der nu en fælles forståelse mellem Aarhus Kommune og de faglige organisationer om. Den fælles forståelse er en opfølgning på sidste uges fælleserklæring fra KL og Forhandlingsfællesskabet om smidige løsninger i den nuværende situation med corona-virus.
Som det hedder i fælleserklæringen fra KL og Forhandlingsfællesskabet, er det vigtigt, at de kommunale opgaver fortsat varetages for at sikre, at samfundet som et hele kommer bedst muligt igennem den ekstraordinære situation.
I tråd med det er Den Kommunale Fællesrepræsentation i Aarhus (DKF), AC og Aarhus Kommune meget opmærksomme på situationens alvorlige karakter. Der kan også i Aarhus Kommune blive behov for øget fleksibilitet og smidighed, herunder at nogle medarbejdere midlertidigt flyttes til andre opgaver i kritiske funktioner (eller opgaver relateret hertil) på andre tidspunkter, lokaliteter og/eller overenskomst-/fagområder end normalt.
Stadsdirektør og leder af Kriseledelsen i Aarhus Kommune Niels Højberg:
”Jeg er rigtig glad for, at vi i Aarhus Kommune sammen med de faglige organisationer har fundet en god lokal løsning, som sikrer os større fleksibilitet, hvis situationen spidser til. Den forståelse, vi nu har, er et godt bidrag til, at vi også under resten af det her forløb kan opretholde vores kritiske driftsfunktioner og tage godt og sikkert hånd om de af kommunens borgere, som har brug for vores hjælp. Samtidig har vi med aftalen fokus på i videst muligt omfang at tage individuelle hensyn til medarbejdere, der står i en særlig situation.”
Den fælles forståelse, man i Aarhus Kommune er nået frem til, vil være fundamentet for tilgangen til de udfordringer, Aarhus Kommune står overfor.
Du skal logge ind eller oprette en profil for at læse indlægget.






